Anksioznost je jedno, ali misliti da ćete umreti zbog svoje anksioznosti je nešto sasvim drugo. Naime, svaki čovek doživi anksioznost, jer je anksioznost emocija (neki je izjednačavaju sa strahom) koja nam pomaže da predvidimo opasnost i pripremimo se za odbranu od nje. Sa druge strane, mi sa anksioznim poremećajima brinemo stalno i bez razloga, a često znamo da se zanesemo u svojoj anksioznosti jer osećamo mnogo simptoma i senzacija i zbog toga možemo pomisliti da će se dogoditi nešto strašno, pa čak i da ćemo umreti.

Činjenica je da fizički simptomi i strah od anksioznih simptoma i smrti produžavaju vaše stanje anksioznosti, samim tim i agoniju. A ja pretpostavljam da, ako ste na ovoj stranici, želite da je se rešite? Jedna od najvažnijih stvari koju anksiozna osoba može učiniti da upravlja svojom anksioznošću je prevazilaženje verovanja da vam simptomi anksioznosti mogu naškoditi. Potpuno odbacite tu teoriju, jer ona jednostavno nije tačna.

Ali kako onda prevazići strah od simptoma anksioznosti?

Za početak treba da promenite svoj način razmišljanja. Morate da reprogramirate svoj mozak da biste odbacili lažna uverenja koja ste izgradili tokom anksioznog stanja (poslednjih nekoliko meseci ili čak godina).

Najznačajnija od ovih neistina koju govorite sebi jeste da vas anksioznost može ubiti. Da će simptomi i senzacije anksioznosti pokrenuti, na primer, srčani udar. Anksiozne osobe često doživljavaju preskakanje ili ubrzan rad srca i odmah pretpostave da će ih to oboriti na pod. To, naravno, nije tačno. Anksioznost, panični napadi, ubrzan rad srca i trkačke misli ne ubijaju ljude. Nema zabeleženih primera da je neko umro zbog uznemirenosti i ubrzanog rada srca.

Da li su simptomi anksioznosti intenzivni? Nego šta, ali to ih ne čini smrtonosnim. Odbaciti strah od smrti od anksioznosti trebalo bi da bude vaša polazna osnova. Toliko treba da budete sigurni u to koliko ste sigurni da je mleko bele boje. Kad budete sebi usadili novo uverenje onda na sličan način možete i druge strahove odbaciti (od srčanog ili moždanog udara, nesvestice, bolesti). Jer, ne plašimo se mi povećanog broja otkucaja srca- već da će to dovesti do nekog zdravstvenog problema i često odmah izmerimo pritisak, da budemo sigurni u to da ne treba da zovemo hitnu pomoć. Kad odbacimo te lažne teorije koje smo sami kreirali, onda se nećemo plašiti simptoma anksioznosti, jer ćemo biti sigurni u to da nam neće naškoditi, da nas neće povrediti i da svakako nećemo od anksioznih simptoma i senzacija umreti.

Pored prevazilaženja straha od simptoma anksioznosti, trebalo bi da se suzdržite od stvaranja novih strahova. Nemojte se uhvatiti u tu mrežu, pored toga što je kontraproduktivno, može dovesti do novih fobija. Da li se zaista želite plašiti novih stvari pored postojećih? Kada primetite da stvarate u glavi nove čudne strahove, probajte što pre da presečete to. Kada naiđete na nove strahove, odmah treba da ih izazovete. Pitajte sebe zašto se plašite? Postoji li opravdan razlog za strah? Vaš um treba da vikne „to je nemoguće“. Poenta je da treba da povratite kontrolu i da obuzdate strahove.

Sledeći put kad budete imali napad anksioznosti ili bilo koji drugi simptom anksioznosti, izazovite sebe da procenite situaciju. Da li ste u stvarnoj opasnosti? Ako ne, onda to izgovorite u sebi. Šta se najverovatnije događa? Šta se dogodilo u prošlosti kada ste se osećali tako? Da li ste se prošli put isto osećali i smirili se sami posle nekog vremena?

Anksioznost može biti nadmoćna sila. Natera nas da verujemo u stvari koje nisu istinite i da preispitujemo naš um. Ali zapamtite- mi imamo sposobnost da vidimo i kroz veo straha. Kao neko ko je imao mnogo simptoma i senzacija anksioznosti, ne želim da vam kažem da je ovo lako, daleko od toga. Potrebno je vreme, svakodnevno vežbanje, upornost i strpljenje. Ponekad ćete biti uspešniji u tome, nekada manje uspešni. Nekada će vas strahovi slomiti. Ali nemojte se obeshrabriti. Sve dok ste svesni šta treba da radite, imate dobro polazište. Prestanite biti žrtva svoje anksioznosti i budite proaktivni u borbi protiv straha. Naravno da ćete nekad biti anksiozni, i to ne možete uvek da kontrolišete, ali možete učiniti mnogo da kontrolišete svoju reakciju na anksioznost.

Da, apsolutno sam za to, ako vas neki simptom anksioznosti veoma plaši, idite na pregled kod lekara, ali kad isključite mogućnost bolesti i ako vam na pregledu kažu da ste zdravi, prestanite da zahtevate još jedan pregled i još jedan ili drugo mišljenje. Verujte sebi da možete da podnesete bilo koji simptom anksioznosti. Jer možete. Kada to učinite, znajte da upravljanje simptomima anksioznosti postaje realnost. A kada shvatite da vas neće povrediti i kada se manje budete plašili tih simptoma, oni će biti manjeg intenziteta i mnogo brže će prolaziti.

Ja se danas anksioznih simptoma ne plašim, retko ih osetim, sigurna sam da me neće povrediti i samo nastavim da radim ono što sam radila pre nego što su se simptomi pojavili. Pišite mi u komentarima koji simptom anksioznosti vas najviše plaši?